Van Lully tot Bizet: de geschiedenis van de Franse opera
docent: drs. F.P. Jansen
Toen de opera als genre al ruim een halve eeuw oud was, deed zij vanuit Italië haar intrede in Frankrijk aan het illustere hof van Lodewijk XIV. De Zonnekoning, in zijn jonge jaren een begenadigd danser, gelastte dat in het Franse muziektheater ballet een centrale rol zou gaan spelen en men afstand nam van de Italiaanse spektakelstukken. Aldus geschiedde. En daarmee sloeg de opera in Frankrijk een geheel eigen weg in, ironisch genoeg onder aanvoering van de Italiaan Jean-Baptiste Lully. Deze eigenzinnigheid wist men de komende eeuwen vast te houden met Parijs als het onbetwiste centrum. Desondanks deden de Italiaanse opera en haar aanhangers onverminderd verwoede pogingen om het land te veroveren, wat soms lukte maar wat ook geregeld aanleiding was voor verhitte discussies in het culturele circuit. Uiteindelijk bleef de Franse opera overeind en verwierf aanzien tot ver over de landsgrenzen.
In deze vijfdelige cursus zal op deze en tal van andere aspecten van de Franse opera nader worden ingegaan. Uiteraard zullen alle grote componisten en hun belangrijkste werken vanaf circa 1650 tot aan het begin van de vorige eeuw de revue passeren. Daarbij zal nader bestudeerd worden wat nu zo typisch Frans is aan dit repertoire en wat de belangrijkste verschillen zijn met de Italiaanse opera.
De cursus zal rijkelijk worden geïllustreerd met beeld- en geluidsfragmenten uit spraakmakende, internationale producties, die naderhand gedownload kunnen worden van de website van de docent.
Praktische informatie
|
| Cursusdagen: |
Dinsdag 6, 13, 20, 27 maart; 3 april 2012 |
| Tijd: |
15.00 –17.00 uur |
| Kosten: |
€ 140,-- |
| Locatie: |
De Haagse Hogeschool, Johanna Westerdijkplein 75, Den Haag |
| Werkvorm: |
hoorcolleges met gelegenheid voor vragen en discussie |
| Studiebelasting: |
5 colleges van 2 uur en enkele uren zelfstudie per week |
| Literatuur: |
De docent verstrekt een literatuurlijst. |
|
Docent
Frans Jansen begon zijn loopbaan in de gezondheidszorg. In 2000 ging hij muziekwetenschap studeren aan de Universiteit Utrecht, waar hij zich specialiseerde in de muziek uit de achttiende eeuw en die van Bach in het bijzonder. Sinds zijn afstuderen combineert hij zijn werk als verpleegkundige met activiteiten als freelance muziekjournalist. Zo schrijft hij artikelen en recensies voor onder andere Klassieke Zaken, Luister en Mens & Melodie, verschijnen er programmatoelichtingen van zijn hand en geeft hij concertinleidingen. Tevens is hij docent aan diverse HOVO-instellingen in Nederland.