Ergens goed in zijn is simpel. Je hebt talent, je doet mee aan een van de vele talentenshows op televisie, je wordt ontdekt en klaar ben je.
Dat is een misvatting die nog te vaak leeft onder studenten, zegt Paul de Regt, docent aan de opleiding P&A en lid van de kenniskring Filosofie en Beroepspraktijk. Om die misvatting te bestrijden ontwikkelde hij als lid van de de kenniskring twee minors. “In de kenniskring onderzoeken we in hoeverre we filosofie en ethiek een plek kunnen geven in het onderwijs. Die minors zijn een van de praktische resultaten daarvan.”
Vakmanschap is Meesterschap
In de eerste minor, ‘Vakmanschap is Meesterschap’, staat de vraag centraal hoe je als student een vakman wordt. “Als je gaat werken, ben je nog niet meteen een vakman of professional. Dat vergt oefening: om ergens heel goed in te worden moet je het zo’n 10.000 uur doen. Dat is krankzinnig veel tijd.”
En dat is doorbijten. “Studenten hebben vaak het idee dat ze ergens eerst plezier in moeten hebben en dat ze er daarna goed in kunnen worden. Maar zo werkt het niet. Het klinkt calvinistisch, maar leren is niet altijd leuk.”
Wie de moeite neemt om door te zetten, zal echter merken dat het plezier gaat toenemen. Om studenten dat zelf te laten ondervinden volgen de deelnemers aan de minor onder andere schaatslessen. “Steeds maar weer de baan rond, steeds in hetzelfde rondje: het lijkt volstrekt doelloos”, zegt De Regt. “Maar de studenten merken dan dat ze steeds beter worden en daardoor ook steeds meer lol krijgen in schaatsen. En naarmate ze beter worden, kunnen ze langer oefenen.”
Vioolbouwer
In de minor interviewen studenten een aantal vaklieden, zoals een lid van de Tweede Kamer, een schrijver en een vioolbouwer. Daarbij blijkt doorgaans dat alle professionals worden gedreven door de liefde voor het vak, en niet door bijvoorbeeld geld verdienen. De Regt: “Ik hoop dat de studenten uit de minor oppikken dat het tijd kost om een goede P&O’er, leraar of bedrijfseconoom te worden. Het is een kwestie van doorgaan, doorgaan, doorgaan. Maar daar krijg je dan ook veel voor terug.”
Slimme Professional
Inmiddels staat er een tweede minor op stapel: ‘De Slimme Professional’. Daarbij worden studenten aan de hand van filosofische teksten aan het denken gezet over diverse zaken, zoals de vrijheid van meningsuiting, in relatie tot hun beroepspraktijk. De Regt: “Daarover schrijven ze dan een essay. De studenten zoeken literatuur, onderbouwen hun mening, en doen zo onderzoeksvaardigheden op. En dat is een van de zaken die wij met de kenniskring proberen te bereiken.”