Terugblik: vijf jaar bouwen aan een sterk CoE
26 augustus 2025
Dr. Sanne de Vries, lector Gezonde Leefstijl in een Stimulerende Omgeving blikt terug op vijf jaar directeurschap van Centre of Expertise Health Innovation.
Na vijf jaar aan het roer te hebben gestaan van het Centre of Expertise Health Innovation (CoE HI) van De Haagse Hogeschool neemt Sanne de Vries afscheid van haar rol als directeur. Wat in april 2020 begon als een pioniersfunctie in een onderzoeksplatform, is uitgegroeid tot een stevig gepositioneerd Centre of Expertise met brede impact, een duidelijke inhoudelijke koers en structurele strategische samenwerkingsverbanden. We blikken met haar terug op een dynamische, bewogen en betekenisvolle periode.
Een centrum in opbouw
Sanne begon haar directeurschap op een moment van transitie: “Er was toen nog geen volwaardig kenniscentrum, eerder een onderzoeksplatform zonder duidelijke governance”. Onder toenmalig collegevoorzitter Leonard Geluk werd het zwaartepunt verlegd naar een professioneel georganiseerd centrum, met Sanne als eerste directeur. “Er was veel uit te zoeken: wat wordt de focus, hoe ziet de structuur eruit, is het intern of extern georganiseerd, en welke rol speelt de directeur, die tevens meewerkend voorman is?”
Vanaf de start had Sanne een duidelijke ambitie: de interne en externe kennis en krachten bundelen en de samenwerking met externe partijen structureel verankeren op het niveau van het Centre of Expertise. “Er waren al banden met instellingen zoals revalidatiecentrum Basalt, LUMC en GGD Haaglanden, maar die waren vooral op het niveau van projecten of individuele lectoren.” Het opzetten van een overkoepelend onderzoeksprogramma en het ontwikkelen van duurzame partnerschappen alsmede het uitbreiden van het lectoraatsportfolio, waren belangrijke stappen om aan onze missie te werken: een goede fysieke en mentale gezondheid voor iedereen.
De ambitie was om de samenwerking met externe partijen structureel te verankeren op het niveau van het Centre of Expertise.
Groei, verandering en uitdagingen
Onder Sannes leiding groeide het Centre of Expertise niet alleen in omvang, maar ook in inhoudelijke reikwijdte en professionaliteit. Er kwamen nieuwe lectoraten bij, onder andere op het gebied van technologie voor inclusief bewegen en sport, relationele zorg en data science. Samen met opleidingen werden lijnen uitgezet rond thema’s als gezondheidsbevordering en zorginnovatie. “We hebben echt inhoudelijke kleur gegeven aan het geheel,” aldus Sanne.
In die vijf jaar heeft Sanne ook meegedacht in de transitie van onderwijs- naar kennisinstelling. De Funding Support Office is uitgebreid, er is beleid voor Professional Doctorates en er is een functiehuis voor onderzoek gekomen. “We hebben geleerd dat je met alleen lectoren en docent-onderzoekers geen duurzame impact maakt. Lab developers, business developers, programmamanagers, senior onderzoekers en dedicated communicatie-adviseurs zijn net zo hard nodig.” Hierdoor werd het mogelijk om een stevig team bij het Centre of Expertise samen te stellen dat werkt aan complexe maatschappelijke vraagstukken.
Je bent één van de lectoren, maar hebt ook een voortrekkersrol. Dat vraagt om afstemming, tact en het vermogen om koers te houden, ook als er weerstand is.
Toch ging het niet altijd vanzelf. Het splitsen of heroriënteren van lectoraten bracht spanningen met zich mee, zoals het voormalig lectoraat Revalidatie dat is opgesplitst in twee aparte entiteiten Technologie voor Inclusief Bewegen en Sport en Revalidatie en Technologie. Ook het realiseren van een gezonde balans tussen haar rol als directeur en lector was een uitdaging. “Je bent één van de lectoren, maar hebt ook een voortrekkersrol. Dat vraagt om afstemming, tact en het vermogen om koers te houden, ook als er weerstand is.”
Mensgericht leiderschap
Sanne omschrijft haar leiderschapsstijl als situationeel, ondersteunend, verbindend en visionair: “Rustig en gestaag heb ik samen met de lectoren, faculteitsdirecteuren en programmamanager gewerkt aan het verstevigen van ons fundament, de kwaliteit van ons onderzoek en een infrastructuur met senior onderzoekers, labs, SPRONG programma's en gezamenlijke projecten. Vanuit die basis hebben we onze impact op het onderwijs, onze maatschappelijke en wetenschappelijke impact de afgelopen jaren kunnen vergroten.” In de loop der jaren groeide ze in het vinden van balans tussen sturen, delegeren en loslaten. Ze ontdekte dat niet alles persoonlijk genomen hoeft te worden: “Verandering roept nu eenmaal reacties op en dat hoort erbij.”
Wat haar het meest energie gaf in haar rol? “De enorme betrokkenheid van de mensen. Iedereen werkt met hart voor de zaak, vanuit maatschappelijke motivatie. Als je die energie weet te bundelen en kanaliseren, dan gebeuren er de mooiste dingen”.
Het CoE staat als een huis. We hebben acht stabiele lectoraten, een gezonde financiële situatie en een stevige positie in de regio.
Een stevig fundament voor de toekomst
Als Sanne terugkijkt, ziet ze vooral hoe stevig het CoE er nu bij staat. “Het CoE staat als een huis. We hebben acht stabiele lectoraten, een gezonde financiële situatie en een stevige positie in de regio.” Ook de samenwerking met het onderwijs is versterkt: van gezamenlijke labs tot nieuwe masters.
Voor haar opvolger Luc de Witte heeft ze een duidelijke boodschap: “Bouw voort op wat er staat. Er ligt een sterke strategie rond zorginnovatie en gezondheidsbevordering en breidt de strategische partnerschappen verder uit, niet alleen regionaal, maar ook (inter)nationaal.”
Een nieuw hoofdstuk bij Medical Delta
Sanne draagt haar rol als directeur van het Centre of Expertise met vertrouwen aan Luc de Witte over. “Zowel voor mijzelf als het Centre vond ik het gezond het stokje over te dragen. Op een gegeven moment moet je durven loslaten en is het tijd voor iemand anders.” Ze blijft actief als lector Gezonde Leefstijl in een Stimulerende Omgeving. Vanaf 1 augustus neemt ze daarnaast als voorzitter zitting in het bestuur van Medical Delta, naast Managing Director David de Glint. Met een trots gevoel geef ik de taken door: “Ik heb het gebracht tot waar het nu is. En dat voelt goed.”