Unheard Voices: ongehoorde stemmen in de Bollenstreek
Dit onderzoek verkent het belang van ongehoorde stemmen in duurzaamheidstransities. Studenten ontwerpen nieuwe narratieven en verdienmodellen voor een toekomstbestendige bollenstreek.
Centre of Expertise Global and Inclusive Learning

De stem van de natuur blijft vaak ongehoord – en dat moet veranderen. In samenwerking met Accez onderzoekt dit project hoe de bollenstreek duurzaam en toekomstbestendig kan worden. Studenten uit diverse opleidingen creëren toekomstvisies met interactieve prototypes die bewustwording en handelingsperspectief bieden aan telers en beleidsmakers.
De sierteeltsector staat onder druk: traditionele verdienmodellen zijn niet langer houdbaar. De natuur – als cruciale, maar ongehoorde stem – wordt vaak over het hoofd gezien. Dit project draagt bij aan een ecocentrisch perspectief, waarin mens en natuur in balans samenleven.
Doordat studenten interdisciplinair aan de slag gaan met duurzaamheidstransities, kan de Duin- en Bollenstreek profiteren van hun ingebrachte nieuwe narratief. Een prachtig initiatief!
Doel
Ontwikkelen van duurzame narratieven en verdienmodellen voor een natuurinclusieve bollenstreek.
Doelgroep
Sierteeltbedrijven, beleidsmakers, investeerders en ketenpartners zoals supermarkten en banken. Daarnaast werken studenten van de opleidingen Bedrijfskunde, Bestuurskunde en UX Design samen aan handelingsperspectieven voor deze sector.
Methode
Het project gebruikt participatief actieonderzoek en ontwerpend onderzoek. Studenten geven de natuur een stem via narratieven en prototypes, analyseren de economische context en visualiseren toekomstscenario’s voor verduurzaming.
Resultaten
Interactieve prototypes met duurzame toekomstscenario’s voor de sierteeltsector. Deze tastbare visies helpen belanghebbenden bij het maken van keuzes richting een duurzame transitie.
Impact
Dit project vergroot bewustwording en stimuleert de ontwikkeling van duurzame bedrijfsmodellen. Studenten en stakeholders worden actief betrokken, wat bijdraagt aan beleidsvorming en een toekomstbestendige sector.
Periode
Februari – december 2025
Financiering
Dit project wordt deel gesubsidieerd vanuit PGO (praktijkgericht onderzoek)-middelen.
Samenwerkingspartners
- Opleidingen UX Design en Bedrijfskunde van De Haagse Hogeschool
- Lectoraten Filosofie en Beroepspraktijk, Change Management, Inclusive Education
- Centres of Expertise Global and Inclusive Learning en Digital Operations & Finance
- Accez (Provincie Zuid-Holland)
Team
- Chris Detweiler (lectoraat Filosofie & Beroepspraktijk)
- Jiske van Oeffelt (lectoraat Change Management)
- Rosa Groen (lectoraat Inclusive Education)
- Martin Kuivenhoven (opleiding Bedrijfskunde)
Contact
Voor meer informatie of mogelijke samenwerkingen, neem je contact op met Chris Detweiler ([email protected]).