Iets voor jou?
Een manier vinden om pakketjes klimaatneutraal en snel te bezorgen? Een algoritme maken voor Netflix? Of de locaties bepalen van ambulanceposten? Bij Toegepaste Wiskunde | Data Analytics pak je deze uitdagingen aan met wiskundige modellen en data.
Je bouwt verder op de wiskunde van de middelbare school, maar gaat die nu echt gebruiken. Een probleem leer je omzetten in wiskunde. Je denkt na over de data die je nodig hebt voor de oplossing. Je vergelijkt verschillende methodes en kiest de beste. Resultaten moet je ook uit kunnen leggen aan niet-wiskundigen. Je leert het allemaal bij deze opleiding, en kunt daarna op veel plekken aan de slag!
De studenten van de opleiding Toegepaste Wiskunde | Data Analytics zijn heel verschillend maar wel stuk voor stuk handige probleemoplossers. Ben jij dat ook of wil je dat worden? Belangrijk is dat je in jezelf wilt investeren en beter wilt worden. Je zult het zien: problemen die eerst lastig lijken, los je later moeiteloos op. Ervaring met programmeren hoef je niet te hebben, maar je moet wel zin hebben om tijdens de opleiding grote problemen te tackelen met code.
Gaandeweg je studie kun je advies geven in allerlei situaties, of het nou om een webshop of een academisch ziekenhuis gaat. En na je afstuderen ga jij met vertrouwen de arbeidsmarkt op óf studeer je nog door voor een masterdiploma.
Alles over toelating
Toelatingseisen
| Vooropleiding | Vereiste profiel |
|---|---|
| Havo |
|
| Vwo |
|
| Mbo |
|
Om met de bacheloropleiding Toegepaste Wiskunde te kunnen beginnen moet je een havo- of vwo-diploma hebben met het juiste profiel en soms bepaalde verplichte vakken. Ook met een mbo-diploma niveau 4 ben je welkom. Voldoe je niet aan bovenstaande toelatingseisen? Kijk dan hieronder wat voor jou geldt.
Instroomadvies
Heb je havo of vwo gedaan? Wiskunde B, eventueel aangevuld met wiskunde D, geeft dan de beste basis. Met wiskunde A wordt het hard werken. Ook met een mbo-diploma ben je toelaatbaar. De stap van het mbo naar onze opleiding is alleen erg groot.
Voor deze opleiding heb je wiskunde nodig. In sommige situaties is het verstandig om je kennis bij te spijkeren voordat je aan de opleiding begint. Dat kun je zelf doen, maar je kunt ook kiezen voor een van de mogelijkheden die wij aanbieden.
- Heb je op de havo wiskunde A gedaan, kom je van het mbo, of heb je al een tijd niets met wiskunde gedaan? Kom dan vanaf februari 2026 op donderdagmiddag structureel aan wiskunde werken in ons gebouw in Delft. In de 18 wekelijkse lessen van de schakelcursus wiskunde B werk je toe naar havo-eindexamenniveau wiskunde B. De cursus begint in februari 2026 en kost 250 euro. Meld je aan.
- Heb je wiskunde B gehad en gaat het om opfrissen van je kennis? In de zomer van 2026 kun je meedoen met de vierdaagse summerschool wiskunde van de techniekopleidingen van De Haagse Hogeschool. Meer informatie over data, kosten en aanmelding volgt in januari 2026.
Let op: deze cursussen zijn niet verplicht en zorgen er niet voor dat je toegelaten wordt. De TU Delft biedt een online cursus wiskunde (MOOC) aan. Ook dit is een goede manier om je voor te bereiden op onze opleiding.
Vraag dan een gesprek aan met een van onze studieadviseurs (Sanjay Ramawadh en Joyce Macduff) via [email protected] of [email protected].
Overige situaties
Niet direct toelaatbaar
Het kan zijn dat je niet direct toelaatbaar bent, doordat je bijvoorbeeld een of meer vakken mist. Je hebt dan, zoals dat heet, een deficiëntie. Bij de Toelatingseisen kun je kijken hoe je deze kunt wegwerken om alsnog te kunnen starten aan De Haagse.
21+ toelatingsonderzoek
Heb je geen toelatingsdiploma en ben je met ingang van het nieuwe schooljaar 21 jaar of ouder, doe dan het Toelatingsonderzoek 21+. Slaag je voor deze digitale capaciteitentoets, dan kun je starten met je studie.
Overstappen
Zit je op een andere hogeschool of een universiteit en wil je overstappen naar De Haagse? Dat kan. Samen met onze pr-coördinator bekijk je wanneer je het beste kunt instromen en voor welke vakken je wellicht vrijstelling krijgt. Maak daarvoor een afspraak met studieadviseur Joyce MacDuff via [email protected] of 06 42 541 479. Wil je instromen voor het nieuwe studiejaar begint? Stuur dan een mail naar Shiraz Abdoel via [email protected].
Uitspraken over je toelating
Alleen de afdeling Centrale Studenten Inschrijving doet uitspraken over je toelating op basis van de officiële regels. Uitzonderingen worden niet gemaakt. Aan mededelingen van anderen en informatie op deze website over de toelating kun je geen rechten ontlenen.
Overzicht van studiekeuzeactiviteiten
Studie in cijfers
Inhoud van de studie
Wat ga je doen?
Werkvormen
Voor een toegepast wiskundige zijn zowel de theoretische basis als de praktische toepassing belangrijk. Daarom zijn de meeste lessen een mix van instructiecollege en ruimte om opdrachten te maken en te bespreken. Er zitten rond de 30 studenten in een klas en de lijntjes met de docenten zijn kort, dus vragen stellen kan altijd. Je hebt gemiddeld een halve dag les en bent de rest van de dag bezig met huiswerk. Er is geen aanwezigheidsplicht, en het is over het algemeen geen ramp als je een keer een les mist. Wel leren studenten die veel op school zijn het meest én bouwen zij de sterkste band op met hun medestudenten en docenten. Ook buiten de lessen is het gezellig op de hogeschool, en er is genoeg plek om met medestudenten aan opdrachten te werken.
Projecten
De theorie van de vakken pas je gelijk toe in projecten. Gedurende 20 weken werk je samen met je projectgroep van maximaal 4 studenten een opdracht uit, zoals het aanbevelen van een gezond weekmenu op smaak of het verbeteren van de logistiek in de Rotterdamse haven. Bij de projecten oefen je ook de vaardigheden die je later op jouw werk nodig hebt, zoals samenwerken, vergaderen, presenteren en schrijfvaardigheid. We gooien je niet in het diepe, maar begeleiden je hier goed bij.
Minoren
Je studie zelf samenstellen
Minoren vallen buiten de vaste vakken van de studie Toegepaste Wiskunde. Het zijn onderwijsprogramma’s die je zelf kiest en waarmee je je specialiseert. Zo is er de minor The Financial Future, waarin je alles te weten komt over de financiële wereld. Jij maakt je financiële keuzes voortaan bewust. Of kies de minor '60 dagen voor de klas', die je laat ontdekken of lesgeven iets voor jou is. Het zijn twee voorbeelden van de honderden opties die je hebt, binnen of buiten de hogeschool. Je kunt ook iets met journalistiek of psychologie doen. Bij de opleiding Toegepaste Wiskunde volg je 1 minor in jaar 3.
Kies op maat
De Haagse Hogeschool biedt een schat aan minoren, maar je kunt ook een minor volgen op een andere hogeschool. Kijk op www.kiesopmaat.nl voor inspiratie.
Studenten aan het woord
Wie kan beter vertellen over de opleiding dan onze eigen studenten? Hier delen ze hun ervaringen. Een aantal staan ook klaar om al jouw vragen te beantwoorden.
Docenten aan het woord
Wat kan je verwachten van het eerste studiejaar? Onze docenten stellen zich kort aan je voor en vertellen je meer over de opleiding en de lessen die ze geven.
Banen
Wat kun je later worden en wat niet?
Dit word je wel
Data-scientist
Machine learning engineer
Logistiek planner
Statistisch analist
Dit word je niet
Opiniepeiler
Netwerkspecialist
Systeemontwikkelaar
Uitvoerend logistiek manager/planner
Doorstuderen
Een master doen
Heb je je bachelordiploma op zak en bevalt het studeren je wel? Na je hbo-opleiding Toegepaste Wiskunde kun je een master volgen. Met de eenjarige master Next Level Engineering heb je je MSc-titel lekker snel. Ook de tweejarige master Applied Quantum Technology wordt (deels) binnen De Haagse gegeven. Daarnaast kun je natuurlijk doorstromen naar de TU Delft, die op dezelfde campus als De Haagse Hogeschool ligt. Meestal moet je eerst een speciale premaster doen. Dat kan deels als minor in jaar 3. Onder bepaalde voorwaarden – verschillend per studie - kun je met een hbo-propedeuse doorstromen naar de universiteit. Specifieke informatie daarover heeft de desbetreffende universiteit.
Een lerarenopleiding volgen
Denk je eraan om voor de klas te staan? Volg dan de verkorte lerarenopleiding tot wiskundedocent. Na je bachelor Toegepaste Wiskunde kun je in 1 jaar je tweedegraads bevoegdheid halen. Kies je in jaar 3 een onderwijs minor, dan krijg je ook nog eens vrijstelling voor sommige vakken. Voor de lerarenopleiding kun je naar Utrecht, Rotterdam, Amsterdam of naar een hogeschool elders in Nederland.
Onze oud-studenten aan het woord
Wat kan je later worden met Toegepaste Wiskunde? Onze oud-studenten vertellen waar ze terecht zijn gekomen en hoe ze terugkijken op hun studiejaren.
Praktische info
Wat moet je verder nog weten?
Inschrijven en aanmelden
Je aanmelden voor een opleiding doe je via Studielink. Wil je eerst meer weten over hoe het aanmeldproces precies in zijn werk gaat? Kijk dan op onze pagina Aanmelden, hoe doe je dat? Hier vind je ook belangrijke deadlines. Deze opleiding start in september en heeft geen februari-instroom.
Studiekosten-en financiering
Collegegeld
De collegegeldbedragen voor het gesubsidieerde onderwijs worden door het ministerie vastgesteld. Je moet eerst het collegegeld betalen, voordat je mag worden (her)ingeschreven. Je kunt het bedrag ineens betalen via de bank, maar er zijn ook mogelijkheden voor gespreide betaling. Bij gespreide betaling worden administratiekosten in rekening gebracht. Blijf op de hoogte van de huidige stand van zaken omtrent het collegegeld.
Studiefinanciering
Studenten die voltijd of duaal studeren komen in aanmerking voor een studietoelage in het kader van de Wet op de studiefinanciering. Kijk voor meer informatie op de website van DUO.
Hulp bij studiekeuze
Wat als je nog twijfelt?
Het kan zijn dat je helemaal enthousiast wordt over deze opleiding Toegepaste Wiskunde | Data Analytics. Het kan ook zijn dat je nog twijfelt en nog vragen hebt. Ook na je bezoek aan een Open Dag, na meelopen en/of na het praten met studenten, docenten, ouders en decanen. Wij helpen je graag om de juiste opleiding te kiezen.
- Twijfel je tussen meerdere opleidingen? Neem dan contact op met een van onze studiekeuzeadviseurs voor een persoonlijk gesprek of meld je aan voor een studiekeuzeworkshop.
- Twijfel je specifiek over deze opleiding? Neem dan contact op met iemand van de opleiding voor al je opleidingsgerelateerde vragen. Dat kan via de Contactbutton rechtsboven op deze opleidingspagina.
Hulp tijdens je studie
Je krijgt hulp bij het studeren. Aan het begin van je opleiding Toegepaste Wiskunde maak je kennis met je studieloopbaanbegeleider. Dat is altijd een docent van je opleiding. Je kunt bij hem of haar aankloppen als je vragen hebt. Over je studie, je stages, je carrière en nog veel meer. Een ouderejaars student helpt je op weg binnen het gebouw én de opleiding. Ook volg je lessen studieloopbaanbegeleiding, waarin je leert studeren. Deze lessen vinden afwisselend klassikaal, in kleine groepen of individueel plaats. Heb je behoefte aan extra hulp? Bijvoorbeeld bij een dipje, ziekte, twijfels of iets anders? Dan ben je altijd welkom bij onze psycholoog, vertrouwenspersoon of decaan.
Officiële opleidingsnaam
Deze opleiding staat als volgt geregistreerd in Registratie Instellingen en Opleidingen (RIO):
Officiële opleidingsnaam: Toegepaste Wiskunde
Naam internationaal: Applied Mathematics
Opleidingscode (Isat): 35168
Instellingscode (Brin): 27UM
De officiële opleidingsnaam en de officiële internationale naam op het moment van afstuderen zullen op het getuigschrift worden vermeld.
Meer informatie over de accreditatie van deze opleiding vind je op de website van de Nederlands-Vlaamse Accreditatieorganisatie (NVAO).
Toch op zoek naar een andere opleiding?
Misschien vind je deze opleidingen ook interessant!